poniedziałek, 28 grudnia 2015

Ul. Cierniaka




Na zdjęciach jest pokazana zmiana ulicy Cierniaka, na której znajdują się: dwie apteki, ośrodek zdrowia, sklep odzieżowy, budynki mieszkalne, lodziarnia, Straż Pożarna oraz co najważniejsze Ogródek Jordanowski, na którym odbywają się liczne występy naszych młodych pokoleń oraz naszego bardzo znanego zespołu ludowego Orzyszanki.

Aby dojść do tej ulicy należy skierować się do skrzyżowania przy Kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Orzyszu i w stronę Pisza a następnie w najbliższą ulicę po lewej stronie i jesteśmy na miejscu.

czwartek, 17 grudnia 2015

Anna (Plaża)




Na zdjęciach ujęta jest Anna, miejsce uprzednich zabaw, imprez. W tym budynku we wcześniejszych latach odbywały się liczne i huczne wesela, imprezy organizowane poprzez Jednostkę Wojskową itp. Teraz tamten budynek jest mało znany młodemu pokoleniu, ponieważ nikt nie chce organizować żadnych imprez. 

Miejsce jest w głębi lasu. Żeby tam dotrzeć należy kierować się w stronę plaży miejskiej i przy stadionie kierować się dalej na wprost i potem skręcić w prawo.

wtorek, 8 grudnia 2015

Fontanna




Na powyższym obrazku widzimy fontannę przy której stoją dzieci. Jak widać na załączonym obrazku ze środka wypływa woda, którą możemy porównać do drugiego zdjęcia, na którym nie ma już tak świetnej atrakcji. Na zdjęciu poniżej mamy ładnie odnowione miejsce, a na środku wyrasta małe drzewko. Jest to nasza uprzednia atrakcja, ponieważ każdy kto przychodził, przyjeżdżał i przybywał do tego miejsca, mógł w spokoju się zrelaksować oraz poczekać na autobus, aby dojechać na miejsce. Przez naszych łobuzów nie mamy niestety już takiej atrakcji, ponieważ kamienie, którymi to miejsce było ładnie przyozdobione, zostały zdemolowane.


Fontanna znajduje się obok przystanku autobusowego. Teraz w tym miejscu obok "starej" fontanny są ustawione ławeczki, na których możemy sobie przysiąść i poczytać książkę.

poniedziałek, 30 listopada 2015

Dom Spokojnej Starości






Na pierwszym zdjęciu widzimy Kasyno, które znajdowało się na ulicy Wojska Polskiego naprzeciw sklepu Lewiatan. Dzisiaj na tym miejscu jest nowo wybudowany dom i znajduje się tam Dom Spokojnej Starości, w którym zamieszkują starsi ludzie, potrzebujący pomocy. Na wejściu do są specjalne schody, które umożliwiają wjazd wózkiem inwalidzkim. W środku jest bardzo dużo miejsca, aby ludzie tam mieszkający, mogli swobodnie się po nim poruszać.

wtorek, 24 listopada 2015

Kanał

                                                 Dawniej:
                      
                       
                                                          Obecnie:

Kanał o długości 1 km łączący jezioro Orzysz z rzeką Orzyszą. Budowę kanału rozpoczęto jesienią 1865 roku. Jego budowa spowodowała obniżenie się poziomu wody o ponad 2 m w jeziorze Orzysz i sąsiednich jeziorach. Na osuszonych terenach, przy południowo-wschodnim brzegu jeziora Orzysz odkryto relikt nawodnego osiedla rusztowego z połowy I tysiąclecia p.n.e. z kultury kurhanów zachodniobałtyjskich.

Wlot do kanału Orzysz od strony jeziora Orzyskiego jest trochę schowany i trzeba go szukać po prawej stronie w szuwarach trzcinowych, tuż za skupiskiem grążela i ciągiem sieci rybackich rozwieszonych na drewnianych słupkach. Po wpłynięciu do kanału Orzysz widać betonowy most i niewielki park ze starym drzewostanem lipowym i brzozowym. Drzewa rosnące nad kanałem przywabiają wiele ptaków śpiewających. Zaobserwować i usłyszeć tu można szczygły, kulczyki, modraszki i bogatki. W wielu miejscach pływają krzyżówki - barwne kaczory i skromniej ubarwione samice. Ten gatunek kaczki spotykany będzie dalej na niemal całej trasie spływu. Dno płytkiego kanału (o głębokości około 1 m) jest na tym odcinku piaszczyste, a brzegi strome i umocnione faszyną. Starsze partie brzegu porasta bujna roślinność manny olbrzymiej, strzałki strzałkolistnej i turzycy brzegowej.

poniedziałek, 23 listopada 2015

Hotel "Mazury"





Stojący w centrum Orzysza hotel "Mazury" był własnością prywatną. Od 15 lat nie prowadzono w nim żadnej działalności. Właściciel nie płacił miastu należnych podatków gruntowych. Budynek nie był pilnowany, przez co został on rozkradziony i rozgrabiony. Obiekt kilka razy bezskutecznie próbował sprzedać komornik, wreszcie długi właściciela wykupiła firma handlująca długami. Gmina Orzysz postanowiła kupić hotel "Mazury". Wielomiesięczne, trudne negocjacje związane z kupnem tego obiektu toczone były zarówno z komornikiem, jak i z firmą,która kupiła wierzytelności właściciela. Ostatecznie budynek ten został sprzedany gminie za 950 tyś. zł. Samorząd na kupno tego budynku zaciągnął kredyt bankowy.

poniedziałek, 2 listopada 2015

Dworzec kolejowy w Orzyszu przy ulicy Kolejowej

   

                                              Dawniej:

                                                     Teraz:

  Dworzec  został zbudowany prawdopodobnie w latach 1905-1911. Murowany z cegły, dwukondygnacyjny, otynkowany. Posadowiony na kamienno-cementowym fundamencie w zaprawie cementowo-wapiennym. Budynek od dawna pozostaje nieużytkowany, co powoduje,że nie jest w najlepszym stanie i dziś niestety odstrasza swym wyglądem. Wszelkie wejścia są prowizorycznie pozamykane.Po wyjściu na perony zauważymy piękną starą wieżę ciśnień. Perony nie posiadają żadnej osłony przed deszczem czy wiatrem. Są tam ławeczki, stare,zniszczone donice betonowe donice oraz tablica z nazwą miejscowości. Perony są porośnięte chwastami. Na całej długości dworca widnieje rampa rozładowcza. Służyła ona kiedyś  do przeładunku towarów przez stacjonujące tu jednostki wojskowe. Znajduje się tu również hydrant do wodowania parowozów. Na dworcu odnajdziemy nawet  starą parowozownię,która podobnie jak cały budynek nie zachwyca swym stanem.